*Dobrego, to znaczy takiego, który posiada dużą wiedzę w interesującym nas (często bardzo wąskim) temacie. Innymi słowy - lekarza, który być może będzie w stanie rzucić nowe światło na naszą diagnozę lub leczenie.
Dlaczego w ogóle to jest takie ważne, aby znaleźć lekarza, która specjalizuje się w konkretnym temacie?
Wyobraź sobie, że odwiedziłeś już wielu lekarzy i pomimo tego w dalszym ciągu nie otrzymałeś trafnej diagnozy lub skutecznego leczenia. Brzmi znajomo? A może cierpisz na bardzo poważną chorobę i chciałbyś zasięgnąć drugiej porady aby dowiedzieć się czy są dla Ciebie jakieś inne możliwości? To są niestety realne problemy z którymi styka się wielu z nas i naszych bliskich. To właśnie z myślą o takich osobach postanowiłem napisać ten artykuł.
Medycyna jest trudną i bardzo rozległą nauką. Normą jest, że lekarze interesują się i rozwijają w niezwykle wąskich dziedzinach. Nie każdy kardiolog będzie siedział w temacie zaburzeń rytmu serca tak mocno, jak elektrofizjolog, który na codzień robi ablacje. Myślę, że każdemu z nas zależy na tym, aby leczył nas specjalista, posiadający dużą wiedzę na temat naszej choroby i sposobów jej leczenia.
W tym artykule chciałbym przeanalizować podstawowe sposoby na to, jak znaleźć dobrego specjalistę oraz powiedzieć na co warto zwrócić uwagę podczas szukania.
Artykuł podzieliłem na dwie części. Pierwsza, którą teraz czytasz, odnosi się do popularnych, podstawowych metod. Druga natomiast będzie poświęcona bardziej zaawansowanym i nieco mniej oczywistym sposobom.
Część drugą możesz przeczytać tutaj.
Trzeba przyznać, że portal ZnanyLekarz.pl jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Nie dość, że pozwala nam wyszukać konkretnych specjalistów, to jeszcze możemy umówić się do nich na wizytę. Na pierwszy rzut oka brzmi fajnie. Niestety, portal ma również swoje wady. Moim zdaniem istnieją dwa główne problemy, które możemy tutaj napotkać.
Pierwszy problem to fakt, że niestety duża ilość świetnych specjalistów nie posiada tam swojego konta. W ramach testów, próbowałem wyszukać z imienia i nazwiska kilkunastu uznanych, bardzo doświadczonych elektrofizjologów. Niestety w większości przypadków znalazłem puste profile bez żadnych konkretnych informacji. Wynika to oczywiście z faktu, że bardzo często skupiają się oni na swojej codziennej pracy w szpitalu i pracy naukowej, przez co nie mają czasu ani potrzeby promowania się w Internecie.
Drugi problem wiąże się bezpośrednio z wyszukiwaniem oraz filtrowaniem. Wszystko gra jeśli szukamy bardzo ogólnie np. internisty czy kardiologa. Spróbujmy jednak wpisać w wyszukiwarkę coś bardziej precyzyjnego, np. “elektrofizjolog”
. Niestety, otrzymamy wtedy komunikat o braku wyników.
Portal pozwala również na filtrowanie lekarzy po świadczonych usługach oraz leczonych chorobach. Przykładowo: w przypadku filtrowania po usłudze “ablacja serca”
dostajemy tylko 9 wyników. O wiele więcej wyników znajdziemy filtrując po chorobie “arytmia”
lub “zaburzenia rytmu serca”
, natomiast jaką mamy pewność że akurat to schorzenie jest głównym obiektem zainteresowania wylistowanych lekarzy? Można śmiało założyć, że powyższa przypadłość znajdzie się na liście leczonych chorób u większości kardiologów ogólnych.
Na co więc dobrze jest zwrócić uwagę korzystając z portalu? Myślę, że warto dokładnie prześledzić poszczególne profile specjalistów nie ograniczając się jedynie do pierwszej strony wyników. W szczególności zwróciłbym uwagę na zakładkę “Doświadczenie”
znajdującą się na każdym profilu, a w szczególności na fragment “O mnie”
. Jeżeli mamy trochę szczęścia, to po kliknięciu na przycisk “Zobacz pełen opis”
otrzymamy bardziej szczegółowe informacje dotyczące praktyki lekarskiej, pracy naukowej czy konkretnych zainteresowań. A nawet jeśli nie, to można zawsze taką osobę “wrzucić” w Google. Warto również zerknąć na komentarze. Niektóre potrafią być całkiem konkretne i rzeczowe.
Google daje nam ogromne możliwości, natomiast powiedzmy sobie szczerze - wyszukiwanie informacji nie jest rzeczą prostą. Wpisywanie najbardziej oczywistych fraz typu “elektrofizjolog Warszawa”
lub podobnych niekoniecznie odniesie dobre rezultaty.
Zacznę od najważniejszego. Warto pamiętać o dwóch zasadach:
“zespół preekscytacji ablacja”
. Zachęcam Cię również do poszukania artykułów o tym, jakie tricki można zastosować, aby efektywnie korzystać z Google.Kiedy już znasz technikalia, to jak w takim razie szukać? Bardzo dużo zależy od konkretnego przypadku, natomiast jest kilka miejsc, na które według mnie warto zwrócić uwagę.
Na pewno swoje poszukiwania warto skierować na placówki medyczne. Mogą to być szpitale uniwersyteckie czy wyspecjalizowane ośrodki badawczo rozwojowe prowadzące działalność kliniczną Narodowy Instytut Kardiologii w Aninie. Bardzo często znajdziesz w nich specjalistyczne kliniki zajmujące się określonymi typami schorzeń. Przy odrobinie szczęścia będziemy w stanie dotrzeć do nazwisk konkretnych lekarzy na stronie internetowej danego ośrodka.
Osoby zaangażowanie w tego rodzaju działalność są bardzo otwarte i mają często ogromne rozeznanie w temacie. Organizacje tego typu współpracują często z różnymi ośrodkami, dzięki czemu są w stałym kontakcie z lekarzami. Istnieje bardzo duża szansa, że będą w stanie pomóc w znalezieniu świetnego specjalisty przyjmującego w Waszym mieście. Warto również nadmienić, że ze względu na ich edukacyjną działalność, są także świetnym źródłem wiedzy.
Odnoszę wrażenie, że przez duży wzrost popularności mediów społecznościowych, fora internetowe zostały trochę przez nas zapomniane. Nie są może już tak aktywne, jak kiedyś, ale cały czas możesz znaleźć na nich bardzo wartościowe informacje dotyczące polecanych specjalistów. W przeciwieństwie do grup z Facebook’a, są pozycjonowane w Google i dysponują zazwyczaj o wiele lepszą wyszukiwarką.
Na Facebooku istnieje wiele grup tematycznie związanych z konkretnymi schorzeniami. Dla samej arytmii serca naliczyłem ich conajmniej cztery. Można tam znaleźć ogromną ilość informacji włącznie z namiarami na dobrych specjalistów i placówki medyczne. To również świetny sposób na to aby wymienić się swoimi doświadczeniami. Można nawet bezpośrednio skontaktować się z osobami polecającymi danych lekarzy i zadać im kilka ważnych dla nas pytań. Tym bardziej, że ludzie udzielający się na tych grupach rozumieją nasz problem i są często bardzo skorzy do pomocy.
Miejsce bardzo niedoceniane, ale według mnie warte uwagi. Znajdziemy tu dużą ilość nagrań z przeróżnych konferencji oraz innych ciekawych materiałów. Nie tylko potrafią być one całkiem niezłym źródłem wiedzy, ale również bardzo dobrym sposobem na to aby trafić na lekarza, który interesuje się konkretnym tematem. Wierz mi bądź nie, ale kilka razy miałem okazję znaleźć świetnego specjalistę właśnie poprzez YouTube. Mechanizm, który tutaj działa jest analogiczny do publikacji naukowych. Jeśli dana osoba mocno specjalizuje się w jakiejś tematyce, a w dodatku ma chęć aby dzielić się swoją wiedzą, masz całkiem dużą szansę, że jest to ktoś, kogo właśnie szukasz.
To by było na tyle jeśli chodzi o moją subiektywną listę podstawowych sposobów jak znaleźć dobrego lekarza.
W części drugiej opowiadam o bardziej zaawansowanych metodach takich, jak publikacje naukowe czy serwisy dedykowane wyszukiwaniu lekarzy, które potrafią być bardzo skuteczne w szczególności dla trudnych i skomplikowanych przypadków.
Uwaga dotycząca publikowanych treści
Treść niniejszego bloga ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Wszelkie wyrażone tu sugestie bądź opinie są wyrazem subiektywnych poglądów autora i nie stanowią porady medycznej ani jej nie zastępują. Autor nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wykorzystania zawartych tu informacji. Przed zastosowaniem się do jakichkolwiek porad należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Newsletter
Zapisz się aby otrzymywać powiadomienia o najnowszych artykułach!
Uwaga: Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na otrzymanie powiadomień dotyczących nowości, przedsięwzięć, produktów oraz usług związanych z Arytmicznie.pl. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać. Więcej informacji na ten temat uzyskasz w polityce prywatności.