*Dobrego, to znaczy takiego, który posiada dużą wiedzę w interesującym nas (często bardzo wąskim) temacie. Innymi słowy - lekarza, który być może będzie w stanie rzucić nowe światło na naszą diagnozę lub leczenie.
Poprzedni wpis odnosił się do dość powszechnych, popularnych metod. Jeżeli jeszcze się z nim nie zapoznałeś, zachęcam do jego przeczytania tutaj. W treści dzisiejszego wpisu chciałbym skupić się na specjalistycznych źródłach.
Szukając w tego rodzaju materiałach mocno zwiększasz swoją szansę na znalezienie specjalisty, który może posiadać o wiele większą wiedzę i rozeznanie np. w najnowszych sposobach leczenia czy diagnostyki. Wymaga to oczywiście pewnej wprawy oraz konieczności dokształcenia się z danego tematu aby być bardziej precyzyjnym i móc szybko klasyfikować informacje. Pomimo dość wysokiego progu wejścia uważam, że to jeden z najlepszych sposobów dotarcia do lekarzy specjalizujących się w wąskich dziedzinach.
Jeśli nie masz na to siły lub czasu, nie zawsze musisz czytać całą publikację. Bardzo często wystarczy nam sam abstrakt (w bardzo dużym uproszczeniu - krótki tekst będący streszczeniem o czym jest artykuł bądź praca naukowa) aby zorientować się czy znaleziona przez nas publikacja dotyczy bezpośrednio problemu, który Cię interesuje. Miejsc, gdzie możesz znaleźć publikacje naukowe jest oczywiście wiele. Osobiście mogę polecić kilka źródeł z których sam korzystam. Są to między innymi:
Zarówno w powyższych, jak i w podobnych miejscach często możesz znaleźć funkcję wyszukiwania zaawansowanego. Warto z niej skorzystać aby szybciej dotrzeć do tego, co Cię konkretnie interesuje.
Co jeśli nie znasz języka angielskiego? Rzeczami, o których warto wspomnieć są wszelkiego rodzaju translatory dostępne online oraz funkcja automatycznego tłumaczenia stron, którą posiada każda współczesna przeglądarka (osobiście korzystam z Chrome). Być może dla wielu będzie to oczywiste, natomiast z moich doświadczeń wynika, że spora ilość osób bagatelizuje te narzędzia i jest przekonana o tym, że takie tłumaczenie będzie marnej jakości. Otóż nic bardziej mylnego. Owszem, bardzo często zdarzają się błędy, natomiast obecne narzędzia są na tyle zaawansowane, że bez problemu będziesz w stanie przeczytać i zrozumieć zdecydowaną większość tekstu. Dla osób nie znających dobrze języka angielskiego (a już w szczególności specjalistycznego) takie wsparcie potrafi być bezcenne.
Na sam koniec zostawiłem bardzo mało popularne (przynajmniej w Polsce), ale za to niezwykle pomocne narzędzie. ExpertScape to anglojęzyczny serwis umożliwiający wyszukiwanie specjalistów zajmujących się konkretnymi zagadnieniami medycznymi. Analizuje największą bazę publikacji medycznych PubMed i przydziela ocenę w rankingu poszczególnym lekarzom wyliczoną na podstawie ich wkładu w naukę. Więcej szczegółów dotyczących samego mechanizmu znajdizesz na stronie głównej serwisu, na której twórcy tłumaczą jak to dokładnie działa. Niestety, serwis ten posługuje się tylko i wyłącznie językiem angielskim. Najbardziej istotne jest tutaj wcześniejsze przetłumaczenie nazwy schorzenia lub np. procedury/zabiegu medycznego, który Cię interesuje i wpisanie go w wyszukiwarkę na głównej stronie.
Przykładowo:
Po wprowadzeniu tematu (na moim przykładzie będzie to np. "Wolff-Parkinson-White Syndrome") klikamy w przycisk "Go"
.
Jeżeli fraza, którą wprowadziliśmy nie została znaleziona w bazie, otrzymamy zazwyczaj kilka podpowiedzi, które mogą Cię nakierować na konkretne zagadnienie. W przypadku odnalezienia zagadnienia, pojawi nam się jego opis oraz przycisk "Show Experts"
, który prowadzi do listy lekarzy.
Po kliknięciu w powyższy przycisk otrzymujemy posortowaną listę, którą można potem filtrować m.in po krajach oraz miastach. Lista ta, jak wspomniałem wyżej, posortowana jest po procentowym wkładzie lekarza w publikacje naukowe na dany temat. Po lewej stronie wybieramy nasz kraj, otrzymując tym samym lekarzy z Polski.
Po wybraniu konkretnego specjalisty (prawa strona), od razu uzyskujesz informację na temat jego pracy naukowej, wydanych publikacji, oraz miejsc w których pracuje bądź pracował. Niestety, ta ostatnia informacja potrafi być często błędna lub nieaktualna, dlatego nie przywiązywałbym do tego większej uwagi.
ExpertScape pozwala znaleźć lekarzy nie tylko z Polski, ale również z całego świata. Oznacza, że jest to bez wątpienia świetne miejsce aby rozpocząć poszukiwania jeśli tylko istnieje potrzeba, środki oraz możliwości aby skorzystać z pomocy poza naszym krajem. Swoją drogą, jest to bardzo ciekawy temat, który warto poruszyć w osobnym wpisie.
Uwaga dotycząca publikowanych treści
Treść niniejszego bloga ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Wszelkie wyrażone tu sugestie bądź opinie są wyrazem subiektywnych poglądów autora i nie stanowią porady medycznej ani jej nie zastępują. Autor nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wykorzystania zawartych tu informacji. Przed zastosowaniem się do jakichkolwiek porad należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Newsletter
Zapisz się aby otrzymywać powiadomienia o najnowszych artykułach!
Uwaga: Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na otrzymanie powiadomień dotyczących nowości, przedsięwzięć, produktów oraz usług związanych z Arytmicznie.pl. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać. Więcej informacji na ten temat uzyskasz w polityce prywatności.